úterý 6. února 2018

Swap v Eviklubu

Musí být malý, časově nenáročný, jednoduchý, líbivý...
Takže podkafíčko? 😏

Podkafíčko v Eviklubu prošlo, počet zúčastněných přes čtyřicet. Krásné číslo. :-)

Dresden Fan - Drážďanský vějířPokusím se tady zjednodušeně sepsat postup. Šít budeme metodou aplikace.

Velikost: 5,5 "x 5,5 " (14 x 14 cm)

Nachysteje si čtverec látky o rozměrech 5,5 x 5,5 palce (14 x 14 cm) na pozadí.
Čtverec výztuhy větší o cca 0,5 cm a stejně velký čtverec látky na zadní stranu podkafíčka.
Používám do podkafíček a prostírek nejraději Ronolín 100 g. Použijte jakoukoli vaši oblíbenou výztuhu. Ronolín hezky drží tvar.

Přichystejte si 3 ks látky o rozměru 3,5 x 4,25 palce (cca 9 x 10,7 cm) - budou tvořit "okvětní lístky".

Nařežte nebo vystřihněte z nich lichoběžníky podle pravítka na Drážďanské talíře 30° nebo podle vystřižené šablony.


 Nachystejte si kousek látky na "střed květu" o rozměru 2 palce (cca 5 cm). Na fotografii už z ní mám ustřiženou kruhovou výseč.


3 barevné lichoběžníky složte podélně lícem k líci a sešijte od středu směrem ke krajům tak, jak vidíte na obrázku. Šijete čtvrtpalcovou patkou, tj. 0,635 cm od kraje a zapošívejte. Růžky u středu sestřihněte.


Sežehlete nebo zarýhováním vyznačte  středovou linii sešitých dílků. Dílky protočte na líc. Švy rozložte do stran. Opatrně vytlačte špičku např. pletací jehlicí nebo obdobným tupým hrotem.
Přiložte šev na středovou linii a pojistěte špendlíkem.


Vytvořené hrany sežehlete. Sešijte dílky k sobě. Šijte na vzdálenost čtvrt palce a zapošívejte. Rozžehlete švy do stran.


Překreslete si na pavučinku (nosný papír s lepidlem) kruhovou výseč pro rohový zaoblený dílek. Použijte šablonu nebo narýsujte kružítkem čtvrtinu kruhu o poloměru 1 a 1/2 palce.
Papírový dílek vystřihněte a nažehlete na rubovou stranu připravené látky. Na straně oblouku musí zůstat přídavek na šev cca 5 - 7 mm široký. Viz obrázek.


Prošijte ručně předními dlouhými stehy přídavek látky a látku stáhněte kolem papíru.


Zažehlete a teprve potom papír sejměte.


Dílek máte nachystaný.

Navrstvěte si sednvič budoucího podkafíčka. Položte lícem na stůl zadní látku, na ni položte vybranou výztuhu a nahoru podkladovou látku, jejíž líc hledí na vás. Prošijte dokola těsně u kraje. Nevadí, že spodní dvě vrstvy jsou větší, budeme je zařezávat.


Na hotový podklad položte sešité dílky a zafixujte je špendlíky nebo lepidlem. Slícujte je přesně v rohu s horní vrstvou.  Můžete už dílky přišít. Prošívejte 1-2 mm od kraje. Přidejte rohový dílek, zažehlete ho na správné místo a také prošijte. Bloček zařízněte na správnou velikost.


 Už zbývá jen olemovat. Lemovala jsem proužkem tak, aby byl lem široký čtvrt palce. Ale to už je na vás, jakou šíři lemu zvolíte. Můžete si lichoběžníky střihnout kratší, okvětní lístky budou menší a vy si uděláte širší lem.

Takto vypadá můj výsledek ze zbytků po šití "pavího ubrusu"
Krásné šití. 😉 Eva


Žádné komentáře:

Okomentovat